Sõber Karu külaskäik

Lasteaias Tähekild on juba alates 2014. aastast rakendatud “Kiusamisest vabaks!” metoodikat. Programmi eestvedajaks Eestis on MTÜ Lastekaitse Liit ning selle eesmärk on kujundada lastekollektiivis kiusamist ennetav käitumiskultuur. “Kiusamisest vabaks!” juhtmõte on – alati saab olla hea kaaslane! Lapsed suhtuvad üksteisesse sallivalt, austavalt, hoolivad kaaslasest ja sekkuvad kiusamise korral, julgedes kaitsta kaaslast, kes seda ise ei suuda.

“Kiusamisest vabaks!” programmi sümboliks ja samas ka õppevahendiks on Sõber Karu. Igal lasteaialapsel on rühmas olemas väike Sõber Karu, keda võetakse kaasa hommikuringi ja kaasatakse ka muudesse lasteaia tegevustesse, eriti kui teemadeks on sõprus ja kiusu ennetamine.

Kuna väiksed Sõber Karud on lastele väga armsaks saanud, otsustasime meile külla kutsuda ka suure Sõber Karu maskoti. 20. oktoobri hommikul olid lapsed ootusärevust täis, sest oli teada, et keegi neile täna külla tuleb. Päeva alguses kogunes kogu lasteaiapere vaatama õpetaja Ene Seili loodud nukulavastust kahest pruunkarust ja ühest erilisest lillast karust, kellega keegi alguses sõber ei tahtnud olla. Lugu lõppes aga suure sõprusega ja mõistmisega, et tähtis on olla teiste vastu sõbralik ja hooliv. Nukuetenduse lõpuks jõudiski kohale oodatud külaline, suur ja lilla Sõber Karu. Laste rõõm oli suur ning karu jagatud pehmed paid ja kallistused ei jätnud kedagi külmaks. Ühiselt tantsiti ja mängiti nii, et võhm väljas.

Järgmisel päeval tuli karu jälle, sest tal oli eelmisel päeval meiega nii tore olnud. Nüüd istuti ühiselt koos Sõber Karuga ringi ja asuti üksteise seljale joonistama etteloetud jutu järgi. Hea puudutus seljale tundus mõnus ning muutis kindlasti lapsi omavahel lähedasemateks. Seejärel asuti ühiselt värvima mosaiikpilti Sõber Karust. Iga laps sai ühe tüki mosaiigist ja kui kõik said oma tüki värvitud, pandi kokku suur pilt. Nüüd kaunistab Sõber Karu pilt meie lasteaia seina ning jääb meenutama neid toredaid päevi, mille saime veeta koos suure ja pehme sõbraga.

Gea Annuk
Lasteaed Tähekild õppealajuhataja

Easysoftonic