Põhi-ja jätkukoolituse õppekava

Põhi-ja jätkukoolituse õppekava

Õppekava nimetus: Programmi “Kiusamisest vabaks!” rakendmise põhi- ja jätkukoolitus haridusasutuste spetsialistidele.

Sihtgupp. Programmi “Kiusamisest vabaks!” põhi- ja jätkukoolitus (kogumahuga 24 akadeemilist tundi) on suunatud neile koolieelsetes lasteasutustes ja üldhariduskoolides töötavatele haridusspetsialistidele, kes soovivad oma asutuses, grupis või klassis seda programmi rakendada. Õpet võib alustada erinevas koosseisus: üks või mitu spetsialisti, meeskond või kogu asutuse personal.

Koolituse eesmärk on suureneda haridusspetsialistide teadlikkust kiusamise ennetamise tähtsusest ja põhiprintsiipidest ning kujundada teadmisi ja oskusi, mis aitavad ennetada õppe- ja kasvatustöös lastevahelist kiusamist.

Õpiväljundid. Kasutades programmi “Kiusamisest vabaks!” juhendeid ning metoodilisi materjale ja vahendeid, oskab koolituse läbinu:

  • eristada kiusamist konfliktist ja nimetada kiusamise tunnuseid, liike ja rolle;
  • käituda isikliku eeskujuna ning programmi väärtuste kandjana ja rakendada autoriteetse kasvatusstiili ja emotsioonide juhtimise põhimõtteid töös lastega «Kiusamisest vabaks!» juhendite järgi;
  • juhendada lapsi sobivate käitumismudelite ja rolli valikul, sealhulgas kiusamisolukordades, kasutades «Kiusamisest vabaks!» metoodikat;
  • koostada tegevusplaani ja rakendada programmi “Kiusamisest vabaks!” metoodikat süstemaatiliselt, et kujundada kiusamist ennetav käitumiskultuur, tugevdada lastevahelisi sotsiaalseid suhteid ja luua ühtekuuluvustunnet;
  • kaasata lapsevanemaid kiusamise ennetustöösse «Kiusamisest vabaks!» juhendite järgi.

Koolitusvorm. Koolitus on kaheosaline: ühepäevane põhikoolitus ja samuti ühepäevane jätkukoolitus. Kõik põhikoolitused toimuvad kontaktõppena kas haridusasutuses või koolituste läbiviimiseks sobivates ruumides üle Eesti. Jätkukoolitused toimuvad veebikoolitusena Zoomi keskkonnas.
Koolitus hõlmab ohtralt praktilist tegevust nii koolituse käigus kui ka iseseisva tööna lastega toimuva tegevuse põhjal. Põhikoolituse jooksul omandatakse programmi kasutamiseks vajalikke teadmisi ning oskusi. Peale põhikoolitust osalejad täidavad enesehindamise ja -refeltsiooni küsimustiku ning planeerivad ja rakendavad “Kiusamisest vabaks!” laste rühmas või klassis oma töökohtadel kasutades programmi metoodilst materjali. Jätkukoolitusel jagavad osalejad programmi rakendamise praktilisi kogemusi ning demonstreerivad vajalike teadmiste ja oskuste omandatust.

Lõppdokument. Koolituse läbinu saab tunnistuse, kui ta osales koolitusel täies mahus ning jagas oma kogemust programmi “Kiusamisest vabaks!” kasutamisest selle materjalide ja tegevuste põhjal.

Täieliku ”Kiusamisest vabaks!” programmi õppekavaga saab tutvuda siin

Õppesisu:

  • Sissejuhatus: programmi “Kiusamisest vabaks!” päritolu, eesmärgid ja uuringud. Kiusamise ennetuse tähtsus.
  • Haridusspetsialist kui eeskuju. Emotsionaalne intelligentsus. Väärtused. Kasvatusstiilid.
  • Kiusamine kui grupifenomen. Kiusamise tunnused ja eristamine konfliktist. Kiusamise liigid. Muutuvad rollid kiusamismudelis. Pealtvaatajate osakaalu vähendamine ja sekkujate tähtsus.
  • Programmiväärtuste ja sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arendamine lastel läbi mängu ja tegevuste programmi metoodiliste vahendite kaudu. Aktiivsed õppemeetodid ja tegevused kiusamise ennetamiseks (praktilised harjutused).
  • Programmi “Kiusamisest vabaks!” metoodiliste vahendite praktiline kasutus lastevanemate ja kolleegidega.
  • Praktiliste kogemuste jagamine programmi “Kiusamisest vabaks!” materjalide ja tegevuste põhjal.

 

Koolitajad:

  • Jaanika Reinik on täiskasvanute koolitaja (kutsetase 7) ja omab kogemusi täiskasvanute koolitamiseks alates aastast 2017. Tal on magistrikraad andragoogika erialal ning töökogemus lasteaiaõpetajana (õpetaja, tase 6).
    MTÜ Lastekaitse Liidus töötab Jaanika Reinik programmi “Kiusamisest vabaks!” koordinaatorina alates aastast 2023.
  • Merit Lage on psühhoterapeut, superviisor ja täiskasvanute koolitaja, kes on spetsialiseerunud gestaltpsühhoteraapiale. Ta tegeleb nii individuaalse teraapia kui ka koolimeeskondade koolitamisega.
    Merit Lage koolitab programmi “Kiusamisest vabaks!” raames alates aastast 2012.
  • Valeria Lavrova on täiskasvanute koolitaja (kutsetase 7) alates aastast 2021. Ta on mitmete koolituste autor ja juhendaja, haridusprojektide mentor ja  kultuuriürituste korraldaja.
    Valeria Lavrova koolitab programmi “Kiusamisest vabaks!” raames alates aastast 2019.
  • Aleksandra Avajõe-Põld (lapsehoolduspuhkusel) omab haridusteaduste magistrikraadi ja üldhariduskoolis töötamise kogemust.
    MTÜ Lastekaitse Liidu programmi “Kiusamisest vabaks!” koordinaatorina töötab Aleksandra Avajõe-Põld alates aastast 2019.