
Kasti-Orgita Lasteaia etenduses „Head sõbrad puhtas looduses“ põimusid „Kiusamisest vabaks!“ programmi ja Rohelise Kooli liikumise väärtuste edastamine
- 10. апреля 2025 |
- Metoodika rakendamine
Teatrikuu viimasel päeval, 31. märtsil, esinesid Kasti-Orgita Lasteaia õpetajad ja lasteaia direktor oma lasteaia kahes külas asuvate majade lastele ja töötajatele etendusega „Head sõbrad puhtas looduses“. Näidendi stsenaariumi eeskujuks oli Taani kogukonnakooli Vibenhusi minilavastused, mis tutvustavad programmi „kiusamisest vabaks!“ nelja põhiväärtust: austust, sallivust, hoolivust ja julgust.
Näidendis olid nelja põhiväärtust tutvustavateks tegelasteks Banaan, Õun, Pirn ja Apelsin. Banaan ehk austus aitas meelde tuletada, et omavahel ja teistest tuleb rääkida viisakalt, lugupidavalt, austavalt. Banaan toonitas, et isekeskis peab käituma sõbralikult ja tähelepanelikult.
Õun ehk sallivus aitas meelde tuletada, et kõik on erinevad – nii nagu on erineva värvi ja kujuga õunasid, nii on ka inimesed, loomad, toidud ning on hea, kui igaüks saab olla täpselt see, kes ta on.
Pirn ehk hoolivus, jutustas, et tema suurde sülle mahuvad kõik need, kes vajavad hoolt ja lohutust. Pirn aitas meelde tuletada, et abivajajaid tuleb märgata, lohutada, aidata, vajadusel kedagi teist appi kutsuda.
Apelsin oli julgus, kuna oranž ongi julge värv. Apelsin aitas meelde tuletada, et enda ja teiste kaitseks tuleb välja astuda, et tuleb kutsuda mängu lapsi, kes ise pelgavad teiste teistega mängima hakata.
Etenduse alguses jalutasid varakevadise metsa all Paprika ja Porgand, imestades lume alt välja sulanud prügi rohkuse üle. Arutledes kui ohtlik oleks kõik see sodi loodusesse jätta, korjasid nad töökinnastega sodi prügikottidesse. Paprika ja Porgandi koristamistalgutega soovis liituda ka nende tegemisi uudistama tulnud Küüslauk, kes tundis pakendiringluse märke pudeleil ja teadis, et taaraautomaatidesse pudeleid viies saab raha ning pakkus, et enne taara tagastamist võiks pudelitega veidi bowlingut mängida. Paprika ja Porgand küll rõõmustasid raha teenimise võimaluse üle, kuid tunnistasid inetult Küüslauku solvates kõlbmatuks metsa alt leitud prügiga mängimise. Kui Paprika ja Porgand olid Banaani austava ja Õuna salliva suhtlemise meeldetuletuse ära kuulanud, hakkasid kolm köögivilja varakevadise metsa all bowlingut taara ja käbidega mängima. Peagi ülemeelikuks muutunud käbisõjas tõttas Apelsin Küüslaugule meenutama, et ta annaks teada oma tunnetest. „Stop! Mulle see mäng enam ei meeldi!“ kuulutas Küüslauk. Lõbusas tujus lõpetati prügi korjamine ja muist käbisid lubati kaasa võtta meisterdusteks. Päikese soojendavate kiirte ning lõunast tagasi saabuvate lindude laulu peale ärkas Suur Sõber Karu, kes rõõmustas, et hoitakse loodust ja omavahel käitutakse austavalt, sallivalt, hoolivalt ja julgelt. Suur Sõber Karu uuris köögiviljadelt, mis need küll edasi teevad kogutud prügiga. Köögiviljad tunnistasid, et neid aitavad lasteaias õpetajad ja kodus vanemad ja vanavanemad, et prügi saaks õigesti sorteeritud või taaskasutatud.
Suur Sõber Karu kinkis lasteaia mõlemale majale (etendus toimus ju mõlemas, nii Kasti kui Orgita küla lasteaia majas!) enda pildiga väärtuste plakati, kus kirjas neli olulist väärtust: austus, sallivus, hoolivus, julgus. Et lastele plakatit nähes väärtused parremini meelde jääks, siis said väärtuste juurde ka vanast ajalehest tehtud kollase banaani, punase õuna, rohelise pirni ja oranži apelsini pildid.