Avaleht » KKK

KKK

Korduma kippuvad küsimused

Soovin, et minu lapse lasteaias või koolis kasutataks "Kiusamisest vabaks!". Millest alustada?

Esmalt soovitame uurida, kas Teie laps käib programmiga "Kiusamisest vabaks!" liitunud lasteaias või koolis. Kasutamisõiguse omandanud koolide ja lasteaedade nimekiri asub meie koduleheküljel (vaata: "Liitunud koolid & lasteaiad"). Osades lasteaedades on programm kasutusel juba lasteaia kõigis rühmades, mõnedes veel aga üksnes osades rühmades. Ka programmiga liitunud koolides ei ole ta jõudnud veel kõikidesse klassidesse.

Mida arvestada programmiga "Kiusamisest vabaks!" liitumisel? Loe rohkem siit.

Lasteaedades ja koolides, kus programm on kasutusel osades rühmades või klassides, on kontaktisikud, kellelt programmi ja selle laienemisvõimaluste kohta infot saate. Kui Teid huvitav lasteaed või kool veel „Kiusamisest vabaks!“ liitunud ei ole, saate liitumisvõimaluste kohta infot otse Lastekaitse Liidust e-posti teel kiusamisestvabaks@lastekaitseliit.ee.

Miks on programmi sümboliks lillat värvi karu?

Lillat värvi Sõber Karu on metoodilise vahendina programmi "Kiusamisest vabaks!" sümboliks. Nii karu kuju kui tema lilla toon sümboliseerivad turvalisuse, helluse ja sõpruse tunnet ning seostuvad lasteaia- ja koolilastele üksteisest hoolimisega ja tolerantsusega. Karu tooni valik lähtub ka sellest, et ta oleks ainulaadne, sellist karu ei esine looduses ning teda saab endale üksnes programmi kaudu. Toon on valitud programmi väärtuste – sallivus, austus, hoolivus ja julgus – ühiseks esiletoomiseks. Värvipsühholoogias tähistab lilla toon unistusi, sirelililla tähistab uue elu algust ning sümboliseerib optimismi. Lilla tooni ja kiusamisteema seotus on näha ka ÜRO otsusest valida lilla (ning ka roosa ja sinine) 4. mail tähistatava kiusamisvastase päeva värviks.

Kas igaüks saab endale Sõber Karu osta?

Sõber Karu kuulub programmi "Kiusamisest vabaks!" metoodiliste vahendite hulka. Sõber Karu on võimalik soetada kõigil haridusasutustel, kes on saanud metoodika rakendamise õiguse (läbinud koolituse).

Kuni 2020. aasta augusti lõpuni palume metoodiliste materjalide tellimiseks saata e-kiri aadressile kiusamisestvabaks@lastekaitseliit.ee. Kirjas palume märkida tellitava haridusasutuse nime, arve saaja ja maksja ning info selle kohta, kas tulete kaubale ise järele meie kontorisse Tallinnas, Endla 6-18 või soovite saada kaupa posti teel (sel juhul lisandub pakke- ja postitasu).

Alates 2020. aasta septembrist on võimalik programmi "Kiusamisest vabaks!" materjale soetada e-poest.

Mida teha kui lapse karu on kadunud?

Loodame, et lapsed mõistavad, et Sõber Karu on lapse tõeline sõber, keda tuleb tähelepanelikult hoida ning ei saa kergekäeliselt asendada. Karu kadumise korral tuleks teda esmalt rahulikult ja põhjalikult otsida – siiani on enamus kadunuks peetud sõpradest õnneks mõne aja pärast ka üles leitud. Kui aga Sõber Karu jääbki kadunuks, tuleks uue karu saamise sooviga kirjutada aadressile kiusamisestvabaks@lastekaitseliit.ee.

Loe ka ajakirja "Märka last" artiklit "Mida teha kui Sõber Karuga on midagi juhtunud"

Olen õpetaja ja läbisin „Kiusamisest vabaks!“ koolituse. Töötan nüüd uues kohas ja soovin ka sealsete lastega programmi kasutada. Kas ma pean uuesti põhi- ja jätkukoolituse läbima?

Kui programmi koolituse saanud õpetaja või muu spetsialist liitub uue meeskonnaga, siis esmalt tuleb välja selgitada, kas lasteaial või koolil on programmi "Kiusamisest vabaks!" kasutamise õigus ja kas teised meeskonnaliikmed on samuti koolituse läbinud. Õpetaja, kes on läbinud "Kiusamisest vabaks!" koolituse, ei pea seda uude asutusse tööle minnes uuesti läbima, kuid "Kiusamisest vabaks!" programmiga saab töötada üksnes liitunud lasteaias või koolis.

Programmi kasutamiseks peab lasteaiarühmas koolituse olema läbinud kogu meeskond ja lisaks ka mõni juhtkonna liige. Kooli liitumiseks on vajalik vähemalt klassiõpetajate ja juhtkonna liikme osalemine põhikoolitusel. See tagab haridusasutuses võimalikult laialt ühesugused teadmised ja arusaama programmist ning selle põhimõtetest. Ka on vajalik rühmas või klassis metoodiliste vahendite olemasolu.